Yara çeşitleri;

 

Hemen hemen her kişide hayatının bir aşamasında kazalar nedeniyle yara meydana gelmiştir. Kesi, yanık, sıyrılma, ısırma veya birçok nedenle. Oluşan karalar temiz bir kesi ile yemiz yara olabilecepi toprak, veya ısırma nedeniyle olan kirli yaralanmalarda olabilir. İnsan derisi en büyük organdır ve mikroplara karşı koruyan vede vücut sıcaklığımızı koruyan önemli bir organdır. Cilt sağlığımız bozulduğunda enfeksiyonlarada direncimiz düşer. Beslenmemiz cild sağlığımız içinde çok önemlidir.

 

Daha derin, daha büyük veya daha kirli bir yara olduğunda daha fazla bakım gerekir. Bu yaralanmalarda doktor takibinde ve pnasumanların ciddi olarak bu konuda yetkili sağlık perneli tarafından yapılması gerekir.

 

Doktorlar bir yaranın enfeksiyon riskine göre değerlendirme yaparak tedaviyi başlatır. “Temiz” yaralar bakteri ile infekte değildir ve tedavisi daha kolay olur.

Kirli veya enfekte yaraların bir apse veya kurşun yarası gibi farklı bir meydana gelme hikayesi vardır. Genellikle özel muamele ve enfeksiyonu önlemek için dikkatli takip gerekir.

 

Yara tedavisi;

 

Yara temiz ise ve yüz bölgesinde ise hemen kapatılması düşünülebilinir. Fakat enfekte ise bir süre pansuman yapılıp hazırlandıktan sonra yaraya ameliyathane koşullarında müdahale planlanır. Yara tedavisinde ilk etapta düşünülen yaranın sağlıklı bir şekilde en kısa sürede iyileşmesini ve kapanmasını sağlamaktır.

Havyan ve insan ısığı veya abse oluşmuş yaralara dikiş atılmadan bir süre pansuman ile takip edilmesi gerekir. Yaranın üzeri yaradan akıntı kesilene kadar ve ince bir deri oluşana kadar pansuman yapılmalıdır.

 

Yaralarda iz kalması;

 

Bir yara ne kadar temiz ne ne kadar kısa sürede iyileşirse o kadar az iz kalır. Fakat bu iz miktarında hastanın vücudunun da verdiği tepki önemlidir. Hastanın anemi( kan değerleri düşük olması), şeker hastalığı, tansiyon, tiroid hastalıkları yaranın nihai görüntüsünde etkilidir. Hastanın yarasının kapanmasını takib eden zamanlarda iz kremleri, nemlendiriciler, vitamin injeksiyonları, güneşten korunma veya gerekirse sadece ize yönelik ek cerrahi müdahale gerekebilir.

 

Daha detaylı bilgi almak için Etiler Levent’te bulunan Estetik Plastik ve Rekonstrüktif kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Tl: 0212 351 54 78 – 0545 861 91 62

Nispetiye cad. Levent  1Apt : No:34 Daire: 1Levent – Beşiktaş – İstanbul  Turkey

www.drhanifekinoglu.com

www.raananestetik.net

info@drhanifeakinoglu.com