Yanıkta kastedilen hücre bütünlüğünün ısı veya aşırı soğuk nedeni ile bozulması, hücrenin canlılığını kaybederek parçalanması demektir.

Yanık en yaygın ev yaralanmaları arasındadır ve maalesef özellikle çocukları etkiler. Ev kazalarında en sık sıcak su ile neden olsada elektrik akımına kapılma ile, ısı teması yani sıcak bir cisme dokunma ile ( ütü, soba, sıcak tencere ), kimyasal maddeler ve buz ile uzun temaslarda da yanık meydana gelir. Yanıkta ilk müdahale çok önemlidir. İlk günlerdeki müdahalenin önemi hastada hayati tehlike riskini azaltmada ve kötü iz kalma ihtimalini azaltma açısından çok değerlidir.

 

Yanık dereceleri nelerdir, nasıl tanımlanır?

Yanan hücrelerde oluşan zararın şiddetine göre genel olarak 4 dereceye ayrılır;

Birinci derece yanık; yanık alanı hafif pembe, basmakla solan kırmızı, kabarmış bir görünüm olur ciltte. Genelde güneş yaralanmaları, çok sıcak olmayan sıcak ile temasta olur. Nede olsa 1. Derece yanık diye hafife alınmamalı ve dikkatle tedavi edilmeli. Aksi takdirde derecesi ilerler.

İkinci derece yanık yaralanmaları ; deride su kabarcıklar ve deride biraz kalınlaşma gözlenir. Pansuman gerektiren yanık yaralanmasıdır.

Üçüncü derece yanık : yanık alanı ilke etapta beyazdır. Deri olduça sert kösele gibidir. Çok dikkatli bir tedavi hastanede gözlem gerekebilir. Cerrahi müdahalaede gerekebilir.

Dördüncü derece yanık ; bu tip yanıklarda kemik ve tendonlara kadar yani deri altındaki diğer dokular hasar görür.

 

Yanık tedavisi nasıldır ?

 

Yanık alanın tedavisinde ;

 

Yanık ilk etapta küçümsenmeden bir doktora başvurulmalı ve tedavi düzenlenmesine göre doktor ile takipte olunmalıdır. Ayaktan takip edilebilineceği gibi yatırılarak ta tedavi edilir.

Yanık izleri ve tedavileri ?

Yanık alanlarda çok haifif belli belirsiz iz kalabileceği gibi sert, koyu renkli, buruşuk görünümlü bir izde kalabilir. Hatta gençkılzarda göğüs gelişimini engelleyene, kollarda hareket kısıtlılığına neden olan veya yüzde boyunda deriyi çeken, dudağı çeken sert bir doku olarakda görülebilinir. Bu hastalarda yanık alanın sağlam deri ile değiştirilmesi için  tedavi planlanmalıdır.

 

Daha detaylı bilgi almak için Etiler Levent’te bulunan Estetik Plastik ve Rekonstrüktif kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Tl: 0212 351 54 78 – 0545 861 91 62

Nispetiye cad. Levent  1Apt : No:34 Daire: 1Levent – Beşiktaş – İstanbul  Turkey

www.drhanifekinoglu.com

www.raananestetik.net

info@drhanifeakinoglu.com