Tırnaklarımız parmak uçlarımızda destek görevi gören öenmli bir dokudur. Tırnak dokusuda hücrelerden oluşur ve tırnak yatağından büyür. El yaralanmalarında özellikle çocuklarda en çok yaralanan alandır. Çok ağrılı olduğu için tırnak yaralanmalarında tedavide zorluk yaşanabilir. Fakat ilk günlerdeki  pansumanlar çok önemlidir. Bu pansumanlar ile tırnak yatağı yaralanması daha düzgün iyileşme gösterebilir veya sorunlu bir durumda ortaya çıkabilir.

Tırnak yatağı yaralanmaları;

Tırnak yatağı düzgün tedavi edilmeyen hastaların tırnağı bozuk şekilii ve renkte ve şekilsiz büyüne, hatta iççe doğru batma görülebilinir. Bozuk şekilli büyüyen tırnakların altlarında sürekli kir birikmesi ile enfeksiyonlara yatkınlık görülebilinir. Ayrıca günlük yaşamda duzensiz sınırlı tırnak kıyaftelere takılabilir ve yerinden kalkabilir. İlk müdahaele ve pansumanlar önemlidir. Ortalama 1-2 haftada iyileşir. Uygun tedavi edilmeyen ve kötü iyilşemiş vakalarada uzun yıllar sonra çok daha ciddi sorunlar gözlenebilinir, örneğin tırnak yatağı kanseri gelişebilir.

Tırnak yatağı estetiği;

Aradan zaman geçmiş kötü iyileşmiş şekli bozuk tırnak yatakları batmasını, sağa sola takılmasını önlemek, kir birikmesini önlemek ve şeklini düzeltmek üzere tekrar müdahale yapılabilinir. Lokal anestezi altında hijyenik ortamda yapılan oldukça ince bir cerrahi ile  tırnak yatağı ve tırnak tabanı şekli düzeltilir. Günümüzde hem hanımlar hem beyler tırnak görseline önem vermekte. Tokalaşırken yazı yazarken, servis yaparken konuşurken ellerimizin temizliği, bakımı ve tırnaklarımızın sağlıklı görüntüsü dikkat çeker.

Tırnak yatağı estetiği tedavisi;

Tırnak yatağına yapılan cerrahi müdahale çok ince dikişler ile yapılır ve özenli bir pansuman gerektirir. Bu cerrahi müdahale zahmetli değildir. Hiç tırnak çıkmayan hastalarda bile ayak tırnağından tırnak yatağı aktarımı ile tırnak çıkması için yapılan cerrahi müdahaleler vardır. Hemen hemen her yaş gurubnun bozuk , şekilsiz tırnak yatağına müdahale yapılabilinir. İşlem sonrası hastanın eline özel bir pansuman uygulanır ve birkaç gün yukarı doğru tutması önerilir. Pansumanları genelde hekim veya bilgili sağlık görevlisi takip eder.

Daha detaylı bilgi almak için Etiler Levent’te bulunan Estetik Plastik ve Rekonstrüktif kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Tl: 0212 351 54 78 – 0545 861 91 62

Nispetiye cad. Levent  1Apt : No:34 Daire: 1Levent – Beşiktaş – İstanbul  Turkey

www.drhanifekinoglu.com

www.raananestetik.net

info@drhanifeakinoglu.com