Hemen herkesin başına bir veya birkaç kez parmak yaralanması gelmiştir. Kesi olmayan parmak yaralanmaları örneğin parmak sıkışması önemsenmediğinde hastaya ilerleyen zaman diliminde sorun yaratabilir. Hastalar nede olsa yara yok diye kullanmaya devam ettikleri veya atele aldırmadıkları zaman içeride mevcut olan eklemde zadelenme, çatlak, tendonda kopmalar gözden kaçtığından ileride iyileşen parmak yerine daha sorun haline gelen el yaralanması gözlenir.

 

Parmak, el veya kol bileği yaralanmalarının en sık sebepleri ;

 

Parmak yaralanmaları genel bakış

 

Parmak yaralanmaları oldukça yaygındır. Çok küçük bir kesi aralığından kemik, tendon ve bağ dokuda büyük hasar ameliyat olmayı gerektiren bir yaralanma görülebilinir. Eğer düzgün bir tedavi yapılmazsa, parmak yaralanmaları kalıcı şekil bozukluğu ve fonksiyon kaybına yol açabilir. Dikkatli tedavi ile çok kısa sürede iyileşme görülür. İş ve günlük hayata daha hızlı dönüş sağlanır. Parmak yaralanmaları farklı türlerde yaygın şunlardır:

 

 

 

 

Tırnak yaralanmaları

Tırnak ve tırnak yatağı el en sık yaralanmaları arasındadır.

Ezilme , kesile olabilir. İyi tedavi edilmediğinde hem görüntü olarak hemde sağlık açıısndan sorun yaratabilir.

 

Kırıklar (parmak kemiği kırıkları)

Enelde parmak kırıkları tendon ve teırnak yatağı veya yumuşak doku yaralanmaları ile birliktedir. Ezilme yaralanmalarında kırık tek başına görülebilinir.

 

Çıkık

Parmakların eklem yatağından oynaması da oldukça sık görülen bir yaralanmadır. Doğrudan bir darbe sonrası genelde gözlenir.

 

 

Tendon yaralanmaları;

Tendonlar eklem ve parmaklarımızı hareket ettiren kemiklerimizi kaslara bağlanmasına yardımcı olan yapılardır. Ellerimizde tendonların üzerinde kalın birdoku olmadığı için kesi ve yanıklarda en çok zarar gören yapılardır.

 

Sinir yaralanmaları ;

Sinirler ellerimizin duyusunu sağlayan ve parmaklarımızı harekete ettiren çok önemli bir dokudur. Sinir yaralanmasının tespiti ve tedavisi bu konuda eğitim almış uzmanlık alanlarına dahil olan hekimler tarafından yapılmnalıdır.

Daha detaylı bilgi almak için Etiler Levent’te bulunan Estetik Plastik ve Rekonstrüktif kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Tl: 0212 351 54 78 – 0545 861 91 62

Nispetiye cad. Levent  1Apt : No:34 Daire: 1Levent – Beşiktaş – İstanbul  Turkey

www.drhanifekinoglu.com

www.raananestetik.net

info@drhanifeakinoglu.com