Meme hacminin az olması durumunda hastanın talebi ve şikayeti doğrultusunda meme protezi yerleştirilerek yapılan bir ameliyattır. Bir insanda meme hacminin küçük olmasının nedeni ergenlikten sonra gelişmeme, doğum sonrası hacim kaybı veya kilo verme nedenleri ile görülebilinir.

Göğüs kadını çekici ve güzel yaptığı bilindiği üzere bir hanımda olması gerekli, belirgin olmalı düşüncesi genel olarak yaygındır.

Her kadının vücut şekli, göğüs kafesi büyüklüğü boy uzunluğu farklı olduğu düşünüldüğünde, göğüs büyüklüğü de kişiden kişiye değişebilir. Vücut simetrisi göz önüne alınarak planlanan ve de talep edilen boyutta hasta ile konsultasyon yapılarak operasyonda hangi boyutta meme protezi konulacağına karar verilir.

Meme protezleri yaklaşık 35-40 yıldır uygulanmakta olup o zaman teknolojisine göre meme protezi uygulanan kadınlar üzerinde veya emzirdikleri çocuklarda herhangi bir yan etkiye rastlandığı ve de riskli diye bildiride bulunan bir analiz, araştırma veya yazı bildirilmemiştir.

Son yıllarda şekil, yumuşaklık, kılıf yönünden yeni yeni silikon çeşitleri ve de bunu sürekli geliştirme çabasında bir çok firma ortaya çıkmıştır ve uygunluk belgeleri devletler tarafından kontrol edilmektedir.

Meme büyütme operasyonu için uygun bir aday kimdir?

Göğüs büyütme için uygun bir aday, sağlıklı, kendi ideal vücut ağırlığı (ya da aşırı kilo kaybını takiben istikrarlı bir ağırlık) ve fiziksel durumu iyi olan kadınların, vücut oranına göre nispeten küçük göğüslü kadınlar ve de dolgun bir göğüs isteyen hanımlardır.

18 yaş üstü ve her yaş grubundaki hanımlar yaptırabilir.

Meme dokusunda sarkıklık varsa cildin toparlanması, meme ucunun yukarı doğru toparlanmasını da gerektiren ek cerrahi ameliyat da gerekebilir. Bu ek ameliyat nedeniyle ameliyat suresi uzar ve de ameliyat izi daha farklı olabilir. Bu ek ameliyatın gerekli olup olmadığı muayene sonucunda karar verilir.

Meme implant türleri nelerdir?

Meme protezleri içi silikon jel dolu veya serum dolu olmak üzere iki çeşittir, her iki tip çevresinde de silikon kılıf vardır.

Silikon doğal bir elementtir ve karbon a (“organizmamızda mevcut) biyokimyasal olarak en çok benzeyen bir özelliktedir, güvenli bir şekilde sayısız implant edilecek diğer tıbbi cihazlarda da kullanılmaktadır.

Dolgu malzemesi meme implantları Saline (steril tuzlu su) ya da silikon jel olabilir. Her ikisi de eşit derecede güzel meme büyütme oluşturabilir ve FDA (Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır.

En büyük meme protezi 800 cc dir. Meme protezine vurmak ile ayakta ezmek ile yırtılma olmaz. Meme protezi kesildiğinde jel içerikli olanlarda jel kalıp seklinde kalıp dağılmaz, vücutta dolaşmaz.konulduğu yerde kalır. Meme protezi vücutta yırtıldığında içindeki serim dağılacağı ve de jel dışarı akacağından sekli bozulur ve de ağrıya sebep olur.

Silikon jel meme protezi avantajları nelerdir?

Genellikle jel protezler daha yumuşak ve de göğüs dokusuna daha benzer olarak belirtilmiştir. Birde hastada dalgalanma hissi vermemektedir.

Meme protezleri güvenli mi?

Meme büyütme operasyonu diğer operasyonlar gibi hafife alınmaması bir kişisel bir karardır.

Silikon en yaygın kullanılan yumuşak insana implante edilebilir malzemeleri tipidir. Silikon farklı yıllarda intravenöz (IV) boru gibi tıbbi cihazlar, “kulaklarda, çocuklarda kalp pilleri ve yapay eklem tüpler” için kullanılmaktadır. Aslında silikon meme implantları, tıbbi cihazlar arasında tarihte en kapsamlı bir şekilde implante edilebilir tıbbi cihazdır.

Silikon jel meme implantları, yayınlanmış bilimsel çalışmalarda, hakemli ve klinik araştırmalarda güvenliği desteklenmiş ve göğüs büyütme için Amerika Birleşik Devletleri FDA onayı almıştır. Silikon jel implantları meme kanserli hastalarda mastektomi tedavi sonrası meme rekonstrüksiyonu için kullanılabilinir.

Meme protezleri nasıl yerleştirilir, hangi insizyon tercih edilir?

Meme implantları farklı kesi çeşitleri ile yerleştirilir:

Meme altından yapılan kesiler;

Meme alt sınırından yapılan yaklaşık 4 cm kesi(meme altındaki doğal katlantı) meme büyütmede kullanılan en çok tercih edilen yöntemdir.

Meme altı kesilerinin tercih edilmesindeki en önemli iki sebep: emzirmenin korunması ve meme başı his kaybına neden olmamak içindir. Meme katlantısı altından yapılan kesi izi doğal kırışıklıklar içinde kalmaktadır. Bu kesi ile meme dokusuna hiç bir şekilde kesi yapılmamakta ve göğüs (süt kanalları, sinirler ve kan damarları) tüm önemli anatomik yapılar meme işlevi korunarak olduğu gibi kalır.

Ayrıca meme altı kesisi ileride yine ayni kesinin meme ile ve de protez değişimi gerektiğinde tekrar kullanımı için kullanılmada kolaylık sağlar.

Meme altı kesi bikiniden dikkati çekmez.

Göğüs başından yapılan kesiler; Göğüs ucunu çevreleyen kahverengi daire alt sınırından yapılan kesiler ilerde meme protezi konulmaktadır, bu keside oldukça tercih edilmektedir. Meme süt kanalları, kan damarları ve sinirleri meme için önde gelen dokular bu bölgededir. Bu kadar önemli yapılar bir arada olduğu üzere ameliyat sonrası uyuşma, enfeksiyon ve emzirmede sorunlar bu kesilerde görülebilir.

Koltuk altı kesiler; Koltuk altı kesi alanında traş yapma, terleme, deodorant kullanım alanı ve de dekolteden görülme olasılıkları mevcuttur.

Göbek deliğinden ; Bu teknikte uzun bir kamera yardımı ile deri altı dokudan yüzeysel olarak göbek ve göğüs bölgesi arasında meme protezini geçirecek tünel oluşturmak gerekir. Bu şekilde yol uzun ve tünel şeklinde olduğundan kanama olasılığı mevcuttur.

Meme protezi kas altına mi kas üstüne mi yerleştirilir?

Meme protezleri meme dokusu altına, kas altına veya bir kısmı kas altında olmak üzere birkaç şekilde hazırlanan cebe yerleştirilir. Hangi alana konulacağı meme dokusunun büyüklüğüne, gevşekliğine, sarkıklığına ve de cerrahin tecrübesine göre hasta ile karşılıklı konuşularak karar verilir.

Meme dokusu altına yerleştirildiğinde protezler ağrı daha az olur ve de kas dokusu kalınlığından yararlanılmamış olunur, ve de bir miktar meme dokusuna basınç yaparak sarkma olasılığı mevcuttur.Subglandular pozisyon çoğu durumlarda meme büyütme bizim pratik kullanım için önerilir.

Neden meme dokusu altı tercih edilir?

Meme dokusu altına (kas üzeri) meme protezi yerleştirilmesi daha kolaydır. Özellikle sarkık ve cildi gevsek göğüslerde bu plan tercih edilirken yine de uygunluk yönünden muayene en doğru yönlendirme için gereklidir.

Kas altı yerleşimli protezlerin kol hareketleri hareket ettiği bazı vakalarda görülmüştür.

Yine bazı hastalar kas gerginliğine bağlı olduğu düşünülen ağrıdan bahsetmektedirler.

Zamanla kas altına konulan protez hastalarında, protezin yeri sabit olduğu halde meme dokusunun yer çekimi etkisi ile sarktığı görülmüştür.

Tüm bu nedenlerden dolayı tabi ki uygunluğuna göre hastalarda meme dokusu altı, kas ustu meme protezi tercih edilmesine karar verilir.

Meme protezi büyüklüğü nasıl belirlenir?

Meme protezi boy, kilo, meme dokusunun gevşekliği ve tabi ki hastanın talebine göre seçilir. Ameliyathanede meme protezi yerleştirilmek üzere hastanın göğsünde hazırlanan cebe çeşitli boyutlarda deneme protezleri konulur. Bu protezler arasında en büyüklük olarak uygun ve de güzel duran meme protezi tercih edilir.

Protez ameliyatından sonra emzirme mümkün mü?

Meme protezleri emzirmeye engel değildir. Süt kanallarına, sinirlere zarar vermez. Emzirmede sakıncalı olduğuna dair yıllar içinde herhangi bir görüş bildirilmemiştir. Hamilelikte çıkarılmasına gerek yoktur.

Protez ameliyatlarından sonra meme başında his kaybı olur mu?

Meme başı kesilerde meme başı his kaybı ihtimali olabileceğinden genellikle meme altından yine zamanla izi iyice silikleşen küçük bir kesi ile meme protezi yerleştirilir. Bu kesi ile meme dokusu, ve sinirleri en az zarar görmüş olur.

Mamogram meme protezi ameliyatı öncesinden mutlaka yapılmalımıdır?

Meme protezlerinin yerleştirildiği yer yani meme altı, kas altı olması veya protezin silikon veya serum olması mamogramın sağlıklı yapılmasına engel değildir, meme taramasında kanser dokusunun tespitine engel olmaz. Ameliyat öncesinden risk ve yaş durumuna göre hekimin önerisine göre mamografi yapılabilinir.

Meme protezi ameliyatlarından sonra iz kalır mı?

Meme ucundan yapılan ameliyatlarda iz kahverengi sınırda kalacağından dikkati az çeker veya belli olmaz, meme altından yapılan yaklaşık 4 cm lik kesi ise iç çamaşırımızın yaptığı çizgi seklinde ve ayni sınırda kalacağından dikkati çekmez fakat meme başından yapılan kesiye göre daha seçilebilinir bir izdir.

Bu konuda detaylı bilgi almak üzere Etilerde kliniğimize başvurabilirsiniz. Bayan cerrahi Ekip ve Estetik Cerrahi uzmanından detaylı bilgi alabilirsiniz.