Liposakşın nedir?

Liposakşın vücudun belirli bölgelerindeki dyet ve egzersiz ile ermeyen inatçı yağ dokusunun alınma işlemidir. Liposakşın ile vücüda şekilde verilmiş olur. Göbek, bel yanları, iz içleri, basen yanları, gıdı alanlarındaki yağ dokularının alınması ile vücuda şekil verilmiş olur. Vücud daha orantılı görülür.

Liposakşın çok eski ve klasik bir yöntemmidir?

Liposakşın içi boş çok ince kanüller ile yapılır. Yağ dokusuna bir sıvı verilir. Bu sıvı yağ dokusunun parçalanmasına yardımcı olur. Parçalanan yağ dokusu içi boş kanüller ile vakumla bir makineye çekilir.

Bu uygulama lazerli veya lazersiz tüm yeni ve diğer yeni liposakşın veya yağ alınması yöntemlerine ek olarak yapılması daha etkili olur ve genelde de uygulanmaktadır.

Liposakşınn diğer kesi yapılarak yapılan yöntemlere göre daha kolay ve izsiz ameliyattır.

Kimler Liposakşın yaptırabilir?

Cilt gerginliği ve esnekliği iyi olanlar bu ameliyatı yaptırabilir. Ayrıca hasta kilosu sabit, egzersiz yapabilecek durumda olmalı.

Liposakşın ile kaç kilo alınır?

Liposakşın ve kilo kaybı için bir alternatif değildir . fakat çıkıntı yapmış alanlardaki yağ dokuların alınıp düz görüntü elde edilmesi , vücüdun şeklinin orantılı görülmesi hastaya ciddi kilo vermiş gibi bir görüntü sağlar.

Liposakşın ile iz kalır mı?

Hayır bu operasyon ırasında kullanılan kanüllerin genişliği yaklaşık 3 mm olup , kanüllerin giriş yerlerindeki izler zamanla iyice gözden kaybolur.

Liposakşın sonrası bakım nasıl olur?

Liposakşın sonrası altındaki yağ dokusu azalan derinin iyice boşluk kalmaksızın yapışması vede ödemin çabuk atılması için sıkı bir korse giyilmesi gerekir. Korse ortalama 3 hafta kullanılması önerilir.

Ameliyatı takiben 1-3 gün hafif ağrı olabilir. Ve yine takiben 4-5 gün oldukça şiş olunması beklenir. Bu dönemde korsenin çıkarılmaması önerilir. Ortalama 56 gün sonra duş alınıp tekrara korse giyilmelidir.

Liposakşın sonuçları görülmesi için en az 3 ay geçmesi gerekir.

Olası düzensiz veya çökme gözlemlemek için ise yaklaşık 1 sene geçmesi gerekir.

Farklı liposakşın ameliyatları nedir?

Standart, klasik liposakşın;

Alınması planlanan yag dokusuna özel karışımlı serum verilerek kanüller yardımı ile vakumla çekilmesidir, yukarıda anlatıldığı üzere. Bu işlemde başka bir ek metod uygulanmaz.

Genellikle ameilyathane ortamında, steril koşullarda ve ağrı duymamak için anestezi altında yapılması uygundur.Ortalama 3-5 litre yağ çekilir. En fazla 10 litre alınır. 5 ile 10 litre arası liposakşına büyük hacimli liposakşın denir. Bu sıvı içinde yağralı praçalak için işlem sırasında enjekte ettiğimiz serum da vardır.

Ultrasonik Liposakşın;

Ultrasonik liposakşın yönteminde ultrason enerjisi yağ dokunun kırılmasında yardımcı olmak üzere kullanılır. Yine bu işlemde parçalanan yağ doku vücuttan vakum ile çekilir. Ultrason yöntemi kullanılarak üretilen makinaların ticari isimleri değişmekte olup mekanizma temeli aynı etkiye dayanır.

Lazer liposakşın nedir?

Lazer ışınlarının yağ dokuya ulaşarak yağ dokunun parçalnaması esasına dayalı bşr yöntemdir. Bunun için eşitli uzunluklarda lazer uçları üretilmiştir. Bu yöntem yine steril ve ağrısız olmak üzere ameliyathane koşullarında yapılması önerilmektedir.

Erkek ve kadınlar arasındaki liposakşın ameliyat sonucu farkı varmıdır?

Erkeklerde özellikle karın bölgesideki yağlanma daha çok batın yani bağırsak çevresinde gözlenir. Bu yüzden bu alanda işelm sonucu cilt altı yağ doku kalınlığına bağlıdır, bağırsak çevresi yağ doku alınamaz. Bayanlarda ise göbek çevresi yağ doku daha çok cilt altıdır, fakat doğum yapmış hanımlarda karın kası oldukça gevşemişse en düz görünümlü karın için yapılabilecekler karşılıklı konuşulup değerlendirilir.

Fulyada ki kliniğimizi lipoşakşın hakkında her türlü bilgi ve değerlendirme için ziyaret edebilirsiniz.