Labiaplasti nedir?

Labiaplasti aşırı derecede uzun, büyük veya şekli bozulmuş halk arasında bilinen adı ile vajina küçük dudaklarının ( labia minör) cerrahi olarak küçültülmesi, orantılı ve güzel bir görünüm kazandırılması ameliyatıdır. Labia dudaklarının büyük olması durumda şu şikayetler ile başvurulmaktadır;

İç çamaşıra sürtünme ile oluşan tahriş, kızarıklık
Yine kronik uzun süre sürtünme sonrası olunan renk koyulaşması
Sürekli tahriş nedeniyle dokunun serbest uçlarının sertleşmesi Dokularının birbirine yapışması
Dokuların uzunluğu nedeniyle terleme ve koku oluşması
Cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık olabilir.
Dokuların tahriş, terleme sonucu enfeksiyonlara yatkınlık hatta mantar enfeksiyonları
Dar pantolon veya bikini giyildiğinde estetik görünümün bozulması, kabarık çirkin bir görünüm
Labia büyük dudakların küçültülmesi?

Labiaplasti genellikle vajina iç dudakların küçültülmesi düşünülürken gerekli olduğu durumlarda büyük dudaklarda da küçültme yapılır. Aşırı kilo alıp verme ile bazı hastalarda da vjina büyük dudaklarında büyüme ve sarkma görülmektedir.

Labiaplasti kimlere yapılır?

Labiaplasti ameliyatı gerçekten buna ihtiyaç duyan, yukarıda sayılan şikayetleri olan kadınlara kendi istekleri doğrultusunda yapılmalıdır. Kesinlikle eşi veya partner ı istediği için yapılmamalıdır. Bu ameliyata kadın kendini daha konforlu hissedecekse karar vermelidir. Bu ameliyat ile özgüven artışı tabiî ki olacaktır fakat kendisi için yaptırması gerektiği hastaya iyice anlatılmalıdır.

Labiaplasti ile gebelik ile ilgisi varmıdır?

Labiaplasti yaptıran bir hanımın gebelik, normal doğum yapma ile ilgili olarak hiçbir kaçınılması gereken durum yoktur. Normal yaşamına devam edebilir.

Klitoris üstündeki fazla dokunun alınması

Klitoris üstündeki fazla deri labia dudaklarının devamı olarakda görülebilir veya o bölgede fazladan doku kendiliğnden de olabilir. Bu dokular klitorise mesafe bırakılarak azaltılır, tabî ki muayene sonucunda gerek görülürse.

Labiaplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Bu ameliyatı ameliyathane koşullarıdna ve sedasyon denilen tamamen hasta uyumadan yapmayı tercih ediyoruz. Hasta yapılan işlemi fark etmez. Ağrı duymaz. Uyandığında kendini yatağında ve konforlu bulur.Bu ameliyattan sonra hastanın lavobaya çıkmasında sakınca yoktur. Zaten antibiyotikli kremler kullanacaktır. İlerleyen günlerde ağrısı olmaz. Birkaç gün şişlik olabilir. Ameliyattan sonra 2-3 gün içinde işine dönebilir.

Labiplasti amerliyatından sonra iz kalır mı?

Bu ameliyattan sonra iz kalmaz. Dikişler kendiliğinden erir.

Labiaplasti ameliyatından sonar özel hayata ne zaman devam edilir?

Labiaplasti ameliyatından sonra cinsel ilişkiye ortalama 3 hafta sonra dönülebilinir.

Labiaplasti ameliyatı yapılırken başka ameliyatta aynı anda yapılabilinir mi?

Evet bu ameliyat diğer meme, karın ameliyatları ile birlikte yapılabilineceği gibi aynı anda labia büyük dudaklara veya vajinayada müdahale yapılabilinir.Bu ameliyata uygunluğunuz, endişeleriniz, riskleri açıısndan değerlendirilmek üzere tüm sorularınız için fulya daki kliniğimizde bizi ziyaret edebilirsiniz.