Büyük ya da çıkıntılı kulakları yeniden şekillendirme ameliyatıdır.

Kimlere yapılır?

Bu ameliyat genellikle 6 yaşından sonra herkese yapılır. Kulak karşıdan bakıldığında oldukça belirgin ise ve diğer bireylere göre kulak kıvrımlarına eksiklik olanlara yapılır.

Nasıl bir operasyondur ?

İsteğe göre lokal veya genel anestezi ile yapılır. Genelde lokal anestezi ile yapılır, hasta bu işlem sırasında rahatsızlık hissetmez.

Kulak arkasından ortalama 2 cm kesi yapılır, bu iz kıvrımda kaldığından kısa surede dahi fark edilmez.

Ameliyat sırasında hem eksik kulak kıvrımı oluşturulur, hem de kulak başımıza daha yatık hale gelir. Böylelikle karşıdan bakıldığında çok dikkat çekmez.

Bu ameliyattan sonra uzun saclılar saçlarını yine kulak arkasına yerleştirebilir.

Ameliyattan sonra aynı gün evine gidebilir.

Ortalama ameliyat 45 dakika ile 1 saat sürebilir.

Hasta 1 hafta sonra duş alır.

Ortalama 3 hafta boyunca bandana takılması uygun olacaktır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında tekrar açılma olur mu?

Önceki yıllarda yapılan tekniklere kıyasla günümüzdeki operasyonlardan sonra bu ihtimal oldukça azalmıştır. Cerrahi müdahale sırasında 2 teknik birden uygulanarak tekrar açılma olasılığına karşı tedbir alınmış olur.

Kepçe kulak ameliyatları ağrılı mıdır?

Bu ameliyat ağrısız olup genellikle hasta ertesi gün veya bir kaç gün içinde işine dönebilir.

İyileşme süresi oldukça kısadır ve hemen sonuç görülür. Çocuk hastaların okula dönmeden önce bir hafta beklemesi gerekebilir.

Kepçe kulak görünümü tek kulakta da olabilir. Bu operasyon ile iki kulak eşitlenir.

Bazı hastalarda doğuştan kulak gelişim bozukluğu olabilir, yani hiç kulak gelişmemiş olabilir. Bu durumda da birkaç seans suren ameliyatlar ile kulak yapılması mümkündür.

Kepçe kulak ameliyatı sırasında kulak memesine de müdahale yapılabilinir. Veya diğer estetik ameliyatlarda yapılabilinir.

Kulak Memesi Estetiği

Kulak memesi onarımı konusunda aşağıdaki işlemler yapılmaktadır;

Yırtık kulak memesi onarım

Kulak memesi gençleştirme

Cerrahi olmayan kulak memesi gençleştirme

Büyük kulak memeleri iz oldukça gizlenerek küçültülür. Asimetri düzeltilir.

Kulak memesi başımızdan oldukça ayrık duruyorsa yine kısa bir cerrahi müdahale ile başımıza daha yakin hale getirilir.

Yırtık kulak memesi onarımı

Kulak memesi küpe takmaya, evcil hayvan veya diğer küçük kazalara bağlı olarak yırtılabilir. Kendi kendine hızlı bir şekilde iyileşme görülebilir, ve birkaç parça olarak gözlenebilir.

Yırtık kulak memesi onarımı lokal anestezi altında ve yaklaşık 30 dakika ile 1 saat arası sürer. 10-14 gün sonra dikişler alınır. İlk etapta ağır bir küpe takılması tavsiye edilmez. Onarılan yerin yakınından olmak üzere farklı bir alandan küpe için delik açılır.

Kulak memesi gençleştirme

İlerleyen yaşla birlikte veya çeşitli kazalara bağlı kulak memesinin sarkıklığı, asimetrik uzanımı, kırışık görünümü veya yer kötü sekil bozukluğu cerrahi müdahale ile düzeltilir, hastaya daha genç ve güzel diri kulak görünümü kazandırılır

Cerrahi olmayan kulak memesi gençleştirme

Enjekte edilebilir dolgu maddeleri ile sarkık ya da sönük kulak memesi daha tombul hale getirilir. Kulak memesinden kolajen ve elastin kaybı ile şekil bozukluğu, buruşuk görüntü meydana gelir. Dolgu maddeleri ile daha genç bir görünüm elde edilir. Bu bölgeye yapılan dolgu maddeleri yüze yapılan dolgu maddelerine göre daha uzun sure kalıcıdır. Bunun sebebi kas hareketlerinin az olması olarak belirtilmiştir.

Kulak Memesi Düzeltme Ameliyat Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Yırtık kulak memesi onarım çok az kesi ile yapılan küçük bir işlemdir. Ağır egzersiz yaklaşık 3 hafta kadar önerilmez. Bir hafta sonra duş alınır, dikişler 10. gün alınır, genelde iz kalmaz.