KARIN GERME NEDİR?

Gebelik ve aşırı kilo insanlarda karın derisi bollaşır, inatçı yağ dokusu birikir, deri genişlerken çatlama izleri oluşur, karın kasları gevşer ve orantısız bir vücud görünümüne sebep olur. Karın germe ameliyatı ile daha duz ve sıkı bir karın görünümü elde edilir. Bu ameliyat ile karın bölgesinde aynı tarz şikayeti olan hem erkek hem kadınlarda aynı sonucu verir. Bazı insanlarda bel yanlarına liposakşında yapmak gerekir.

Karın germe ameliyatında hem karın kasları karın derisi kaldırılınca pile yapılarak gerginleştirilir, hemde üstteki fazla deri ve yağ dokusu alınarak daha gergin bir görünüm elde edilir. Gerekli durumlarda bel yanlarına liposakşın yapılması önerilir. Cerrahi alana giren yani çıkarılması hedeflenen karın cildindeki karın çatlaklarıda alınmış olur.

Fulyada ki kliniğimizi daha detaylı bilgi ve değerlendirme için ziyaret edebilirsiniz.

Karın germe ameliyatında göbek deliği yer değiştirir mi?

Göbek deliğinin karına yapışan alt kısmı kesilmez, sadece cevresi kesilir. Göbek üstündeki fazla deri aşağıya çekilince göbek deliği bu aşağıya çekilen deride denk geldiği yerde açılan delikten dışarıya doğru tekrar yerleştirilir.

Karın germe ameliyatında iz görünür mü?

Hayır karın germe ameliyatlarında kesi izi iç çamaşırı veya bikini hizası hedeflenerek yapılır. Baen göbek altından dikey yapılması gerektiğinde ise iz zamanla iyice kaybolur. Iz için en az 6 ay geçmesi gerekir, çoğunlukla 1 yıla kadar iyice silikleşir.

Bu karın gerem amelıyat izini sezaryen izinin biraz daha uzun şekli olarak düşünebilirsiniz.

“Mini abdominoplasti- mini karın germe” nedir?

”mini abdominoplasti” ile karın alt alanından yalnızca sınırlı miktarda karın derisi alınır. Üst karın cildi gevşek değilse, yağlı veya çıkıntılı değilse göbek üst alanına işlem yapılmaz. Göbek deliği üst alanına dokunulmaz. Alt karın alanı ve izi genellikle aynıdır veya standart bir karın germe ameliyatına göre biraz daha kısa bir iz kalır.

Dikey karın germe nedir?

Büyük kilo kaybı olan hastalar ve bel çevresi kalın, cildi elastik hastalar dikey Abdominoplasti için uygun adaylardır. Bu yöntem ile yatay yönde (Standart Abdominoplasti) ve bir de dikey yönde (karın çevresi azaltmak için) cilt alınır. Göbek üstünde veya göbek altında olan bu kesi izi zamanla iyice silikleşir.

Klasik karın germe ameliyatı sezeryan izine paralel bir ameliyat iken, dikey karın germe göbek altı veya üstü, veya hem gözek altı hemde üstüneden komple cilt çıkarılarak yapılan bir ameliyattır. Bu dikey göbek üstü ve altı ile yapılan kesi ile daha ince bir bel ve gerginlik sağlanır.Bu ameliyata veya karın germe ameliyatına uygunluk açısından değerlendirilmek üzere Fulyadaki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Liposakşın karın germe ameliyat ile yapılması daha uygun olur mu?

Liposakşın kontür düzenlemek üzere yapılır. Karın germe amelıyatında karın ön bölümdeki fazla cilt dokusu, ve bu cilt dokusundaki çatlaklar ve ciltaltı yağ doku alınırken bel yanları ve sırt bölgesine yapılan liposakşın ile daha ince bir görünüm elde edilir. Tabi ki hastanın bu ek işleme uygunluğu muayene ile değerlemdirilmelidir. Ben ve sırt yanlarına yapılan liposakşın hastanın karın germe ameliyat alanına zarar vermez.

Karın germe ameliyatı sonrası hastada neler gözlenebilir?

Bazı hastalarad orta düzeyde rahatsızlık ve şişlik karın germe ameliyatını takiben birkaç gün beklenir.

Şeker hastalarında veya sigara içen hastalarda ödem daha çok ve uzun sürebilir.

İlk birkaç gün hasta öksürürken iç dikişlerin patlayacağı hissini yaşar, ki bunun sebebi iç karına daralmak için yapılan dikişleridir.

Ameliyat sonrası hastalara ağrı kesici verilir. Ayrıca kısa yürüyüşler ve nefes egzersizleri ile hasta rahatlar.

Ameliyat sonrası nihai sonuçları görmek için en erken 3 ay ile 1 yıla kadar beklemek gerekebilir.

Karın germe ameliyatı komplikasyonları nelerdir?

Her türlü cerrahi riskler ve komplikasyonlar en küçük ameliyattan büyük ameliyata kadar olabilir. Hastanın kilo alıp vermesi ile karın yanlarında dikiş bitim yerlerinde mini kulaklar görülebilir. Bunlar küçük ve lokal müdahale ile alınır. Bazı hastalarda göbek çevresinde hafif his kaybı olabilir, zamanla bu his kaybı geçer.