Rinoplasti burnu yeniden şekillendirme işlemidir. Bu ameliyat fonksiyonel denilen yani burun şekil bozukluğuna bağlı nefes alma sorunlarını da yapmak üzere de yapılan bir operasyondur. Bu operasyon hem şekil düzeltme hem de yapısal bozuklukları yani, eğiklik, kanatların çöküklüğünü onarmayı da kapsar.

Rinoplasti yüzde orantının sağlanması ve de şeklin düzeltilmesi ile daha bakımlı, derli toplu ve de genç görünüm sağlar.

Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülür veya büyütülebilir. Genişletilir veya daraltılabilinir.

İri burun yanakları çocuk olarak gösterir. Burun küçültme ameliyatı sonrası hastanın yaşı daha genç görünür.

Günümüzde burun küçültme ameliyatları bilgisayara programları ile hasta ile karşılıklı şekline karar verilerek en uygun hangi şekil yüzüne gidecekse ona göre yapılmaktadır.

Artık hastalarımızda bilinçli, insanlar yüz şekline giden, çok küçültülmeden veya ucu iyice yukarı kaldırılmadan yapılan doğal burunları tercih etmekte.

İnsanların çene, yanak ve dudak konumu farklı olduğu üzere burun şekilleri de her bireye özgü doğal şekilde olması tercih edilmektedir.

Burun estetiği için bir aday mıyım?

Burun estetiği için ideal bir aday:

Genel sağlığı yerinde olan

Sonuç için gerçekçi beklentileri olan

15 yaş üzerinde olan

Sağlığı yerinde her yaş grubuna yapılabilir.

Burun ve yüzün diğer bölümleri ile arasındaki ilişki son derece önemlidir. Örneğin çoğu zaman, küçük bir çene burnu gerçekten daha büyük görünmesine neden olur. Bu nedenle hastaya aynı ameliyatta çene büyütme önerilebilir, veya dudak dolgusu daha orantılı ve estetik bir görünüme yardımcı olabilir.

Rhinoplasty işlem

Yaş ilerledikçe burun buyur mu?

Yaş ilerledikçe insanlar burunlarının uzadığını belirtir. Daha doğrusu burun cildi gevşer ve burun ucu sarkık görünür, yanaklarında çökmesi ile burun daha büyük görünebilir.

Septorhinoplasty – burun estetiği yapılırken aynı zamanda burun orta hatta septum denilen yapı eğer eğik ise o da düzeltilir. Septum eğriliğine bağlı nefes almadaki sorun septum onarımı ile rahatlar, hastalar daha rahat nefes alır.

Ameliyat hakkında bilgi ?

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ameliyattan sonra ortalama 1 hafta atel (eskiden alçı) burunda kalır.

Tamponlar eskiden bahsedildiği gibi ağrılı veya nefes almayı önleyen değil de delikli silikon tamponlar daha konforludur, ağrısızdır, çıkarılması kolaydır, kaldığı müddetçe nefes alma sorun olmaz.

Ameliyat ortalama 2 saat sürer, yapılan işleme göre de süre değişir.