Kırışıklıkların oluşma sebebi nedir?

Mimiklerimizi kaşlarımız aracılığı ile yaparız, ve kaşlarımız üzerindeki cilt dokusu her mimik hareketimizde yani kızdığımızda, güldüğümüz, şaşırdığımızda cilt dokusunda kırışıklıklar gözlenir. Cildimizin kuru olması, bakımsız ve ince olması ile de de bu hareketlerin tekrarlanmaları ile zamanla yüzümüzde kalıcı kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıklıklara dinamik kırışıklıklar adı verilir. Bu kırışıklıkların kalıcılığını ve derinliğini kişinin mimiklerini kullanma sıklığı, güneşe maruz kaldığı süre, cilt ve kas yapısı, yaş ve cinsiyet  belirleyicidir.

Botox (botoks) nedir?

Botox (botoks) uygulaması zamanla yüzde oluşan kırışıklıkları, çizgileri  alttaki kas dokusunu bloke ederek azaltan basit, cerrahi olmayan bir uygulamadır. On dakikalık bir uygulama ile kırışıklıklara yol açan kasları 4 aya kadar gevşetir. 3-7 gün içerisinde etkili olmaya başlar, 2 haftada maksimum seviyeye çıkar. Basit, hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulamadır, uygulama sonrası iş ve günlük yaşama devam edilir.

Botox tam olarak nedir?

Botox, (botoks) Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış kas hücrelerine bağlanıp hareket etmesini önleyerek çalışan bir proteindir.

Uygulama alanında iz kalmaz, dokuyu şişirmez.

Sadece uygulama alanında etkilidir, vücutta gezmez.

Botox hangi bölgelere uygulanır?

alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarı çizgileri Botox (botoks) tedavisine son derece iyi cevap vermektedir.  Bunun dışında üst dudak ve boyun çizgileri tedavi edilebilir. Kırışıklık tedavisinde yeri olmakla beraber el, ayak ve koltukaltı bölgelerinde terleme tedavisinde Botox kullanılmaktadır.

Botox kimlere yapılabilir?

Kırışıklığı olan herkese uygulanabilir, üst yas siniri yoktur. Herhangi bir ilaç ile etkileşimi yoktur, hastalığı olan ilaç kullananlara da yapılır.

Botox kimlere yapılabilir?

Hamile ve emziren kadınlara uygulanmaz.

Çok genç yasta ve doğal görünümlü kırışıklığı olan gençlere yapılmasını uygun görmüyoruz.

Botox’u kim uygulamalı?

Botox, (botoks) yüz mimik kaslarını ve yüz anatomisini bilen hekimler, tarafından yapılmalıdır.

Uygulama nasıl olur?

Uygulama yapılacak alana lokal anestezik krem sürülür, ekstra anestezi gerekmez, hassasiyete göre belki buz kompresi uygulanabilir. Uygulanacak her bölgeye çok az dozlarda Botox (botoks) birkaç enjeksiyonla tatbik edilir. Uygulama süresi ortalama 10 dakikadır. Günlük yasama hemen geri dönebilirsiniz.

Botox’un etkisi ne kadar sürer?

Botox’un etkisi 4 ila6 aya kadar sürmektedir. Uygulama devam ettikçe etki suresi uzar, bunun sebebi kasılması engellenen kasların çizgileri derinleştirememesidir.

Yan etkisi var mıdır?

Tecrübeli ellerde yan etkisi çok azdır. Çok nadir olarak, baş ağrısı veya yanlış yere uygulama sonucu geçici göz kapağı düşüklüğü görülür. Enjeksiyon alanında iğne girişi büyüklüğünde nadiren hafif kızarıklık görülebilir, makyajla kolayca kapatılabilir.

Botox uygulamaları ağrılı mıdır?

Çok az ve kısa süreli batma hissi duyulur, birçok kişi bunu sinek ısırığına benzetir. En çok 10 dakika süren bir işlemdir. Ağrı hissini azaltmak için işlem öncesi soğuk uygulaması yapılır. Uygulama sırasında hissedilen ağrı, kişiye göre değişir, ancak tedaviden hemen sonra hiçbir acı hissi kalmaz.

Botox yaptırmaya devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötüye gider mi?

Sürekli ve tekrar yaptırmak zorunda değilsiniz. Kırışıklıklar 4- 6 ay sonra yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner. Daha kötü görünüme gitmez.


Daha detaylı bilgi almak için Etiler Levent’te bulunan Estetik Plastik ve Rekonstrüktif kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Nispetiye cad. Levent  1Apt : No:34 Daire: 1Levent – Beşiktaş – İstanbul  Turkey

Tlf: 0545 861 91 62- 0212 351 54 78

www.drhanifekinoglu.com

www.raananestetik.net

info@drhanifeakinoglu.com